WSTĘP

NHL, czyli National Hockey League, to zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji.

SYSTEM ROZGRYWEK I PUNKTACJI

W sezonie zasadniczym każdy zespół rozgrywa 82 mecze (41 u siebie oraz 41 na wyjeździe). 32 mecze z zespołami z własnej dywizji, 40 meczów spoza dywizji ale z tej samej konferencji oraz 10 spoza konferencji. Do fazy playoffs awansuje 8 najlepszych zespołów z każdej konferencji. Następnie rozgrywane są ćwierćfinały konferencji. Zmagania te odbywają się w ośmiu parach (po cztery w każdej konferencji). Pary ustala się na podstawie miejsca zajętego przez zespół w konferencji (1 gra z 8, 2 z 7, 3 z 6, 4 z 5). W playoffs zwycięża ten zespół, który wygra cztery mecze. Zwycięzca z każdej pary awansuje do półfinałów konferencji. Zwycięzcy półfinałów awansują do finałów konferencji. A zwycięzcy finałów konferencji będą walczyli o Puchar Stanleya.

W NHL obowiązuje następujący system punktacji:

* Za zwycięstwo w regulaminowym czasie i w dogrywce zespół otrzymuje 2 punkty.
* Za porażkę w regulaminowym czasie otrzymuje się 0 punktów.
* Za porażkę w dogrywce otrzymuje się 1 punkt.
* Za remis w dogrywce otrzymuje się 1 punkt (w statystykach remis w dogrywce liczy się jako porażka w dogrywce).

Sezon 2008 – 2009

* Za Wygraną w regulaminowym czasie trwania meczu 3×20=60min trzy tercje – 2 punkty
* Za Wygraną w dogrywce +10min (OT) lub w rzutach karnych (SO) – 1 punkt
* Nie ma REMISÓW ! a przegrana drużyna jest bez punktów – 0 punktów

ALL STAR GAME

I jak to bywa w zwyczaju, również w NHL możemy zobaczyć All Star Game. Mecz rozgrywany jest w środku sezonu zasadniczego pomiędzy dwiema drużynami (obecnie między drużyną wschodu i zachodu), a składy obydwu drużyn wybierany jest przez fanów w głosowaniu. Do tej pory rozegrano 55 meczów All-Star.

ASG poprzedzone jest All-Star Skills Competition, czyli pokazem przeróżnych umiejętności najlepszych graczy NHL oraz spotkaniem Młodych Gwiazd NHL, czyli YoungStars Game.